62
1362634

Stolar, fyra stycken, modellen tillskriven Carl Fredrik Sundvall (1754 - 1831), Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med mahogny. Baksvängd delvis stoppad rygg med svarvad tvärslå. Utsvängda ben. Förgyllda rosetter av bly. Sitt höjd 46, rygg höjd 89 cm. Efter ritning av Carl Fredrik Sundvall, för inredningen av röda salongen på Skottorp, Halland 1820 - 1830.

Proveniens

Skottorp, Skumlövs socken, Halland.

Nationalmuseum 1991-1992: Empiren i Sverige, jmf kat nr 394

Jmf stolar från Empiresalongen sålda på auktionen på Skottorp 26-29 oktober 1978, Auktionsfirman Arwid Engströms eftr AB, kat nr 1112-1116.
jmf salongsmöblemanget sålt hösten 2002, Buk A526, kat nr 967-972

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

25. Verner Panton, taklampa, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
19 000 SEK