614
1363744

Albert Edelfelt

(Finland, 1854-1905)
Albert edelfelt, porträtt av arkitekten isac gustaf clason (1856-1930).

Porträtt av arkitekten Isac Gustaf Clason (1856-1930)

Signerad Albert Edelfelt och daterad 26 juni 1902. Blyerts 21 x 17,5 cm.

Utropspris:

8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris:
6 000 SEK
Proveniens

Isac Gustaf Clason (1856-1930); Därefter i arv inom familjen till 2021.

Under mars-april 1902, samma år som teckningen är utförd, anordnades en stor Edelfelt utställning på Nationalmuseum Stockholm. Samma år utsågs Isac Gustaf Clason till vice preses vid Konstakademien. Teckningen föreställer Clason under arbete. Eftersom den är utförd under sommarhalvåret förefaller det troligt att den är utförd på Tånggården, Clasons sommarställe i Dalarna. Några veckor tidigare, 11 juni, hade Edelfelt utfört sitt kända självporträtt i etsning.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801