683
1349645

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
5 000 000 - 7 000 000 SEK
444 000 - 621 000 EUR
463 000 - 648 000 USD
Klubbat pris
4 850 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Hattprovningen"

Signerad C.L inom cirkel och daterad 1918. Akvarell 99 x 68 cm.

Proveniens

Carl Kempe (1884-1967); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 469, "Internationella Höstauktionen", 31 oktober - 3 november, 1989, kat. nr 305.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Minnesutställning. Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat nr. 344 (under titel "De tre", då tillhörande Löjtnant Carl Kempe), avbildad helsida i planschdelen.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad s. 593, i verkförteckningen kat nr 1741.

Skolhushållet i Falun

Carl och Karin Larsson köpte år 1907 ett hus på Blindgatan 48 i Falun. Där bodde de under vintrarna tillsammans med barnen som gick i skola i staden. Sonen Pontus gick sista året på läroverket, döttrarna Lisbeth, Brita och Kersti gick på Valhalla, den elementära flickskolan. Huset kallades skolhushållet och ett år senare fick Carl Larsson möjlighet att köpa skolhushållets granngård, en liten stuga på ett rum och kök kom att bli hans etsarstuga. Där hade konstnären under senare år sin sovstuga.

Huset på Blindgatan byggdes om och en tillbyggnad gjordes som blev både salong och ateljé. Rummet fungerade både som arbetsplats åt Carl Larsson och som vardagsrum åt familjen. Med hjälp av konstnärens detaljrika målningar av sin omgivning kan vi få en inblick i hur det såg ut hos familjen Larsson i Falun.

Carl Larsson skriver själv om skolhushållet i ”Åt solsidan”:
”Där, i ateliern, sitta vi om kvällarna och dåsa; jag läser högt för min hustru, eller flickorna spela på pianot, nu för tillfället rent av fyrhändigt. Om dagarna är jag sysselsatt med att förstöra de små akvareller som jag förut målat friskt och gladt någonstans, under kontroll av naturen själv”.

Skolhushållet i Falun uthyrdes från hösten 1913 till och med 1916. Carl och Karin vistades tidvis i Stockholm där de stora barnen fortsatte sin utbildning. Endast Esbjörn var kvar, inackorderad hos hyresgästen. Etsarstugan användes som vanligt av Karin och Carl på besöken i Falun.

Först 1917 återkom Carl och Karin Larsson till Falun och då tillkom ytterligare några målningar från ateljén, bl.a. ”Kersti läser”, ”Lillianna spelar Mozart” och ”Esbjörn i nattrock”.

Den allra sista målningen från skolhushållet är den för auktionen aktuella ”Hattprovningen”, utförd 1918. Motivet är från ateljén och ljuset strömmar in från det stora fönstret som vette mot Moragatan. Den förgyllda spegeln, appliquerna och byrån är noggrant återgivna. Under fönstret anar vi den stora rosafärgade orientaliska vävnaden som förekommer i flera av konstnärens tidigare målningar från ateljén. Döttrarna Brita och Lisbeth är porträtterade, men i fonden. Brita sitter till vänster med blicken rakt mot betraktaren medan Lisbeth provar en hatt framför spegeln. Vi ser endast hennes ansikte i spegelbilden. Britas böljande lila klänning harmoniserar med färgställningen i vävnaden i bakgrunden. Lisbeths dräkt är dovt rödrosa liksom byrån under spegeln. Centralt placerad i bilden är en flicka ur bekantskapskretsen som sitter i en gungstol. Stolen drar blickarna till sig med sitt raka enkla formspråk och är viktig så till vida att den är utförd efter Karins idé av snickare Arnborn i Sundborn. Flickans klara röda klänning och kuddens kornblå tyg lyser mot den svala fonden och påminner om konstnärens tidigare djärva färgbehandling.

Vi tackar Annette Mård för information om målningen (Anette Robertsdotter Mård, "Carl Larsson som falubo 1907-1919", Kulturnämnden i Falun, 2004).

Konstnär