684
1351580

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Ivar Arosenius, "Eva" (konstnärens hustru).

"Eva" (konstnärens hustru)

Signerad IA. Duk uppklistrad på pannå 52 x 42 cm.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

18 900 - 23 600 EUR

19 200 - 24 000 USD

Klubbat pris:
210 000 SEK
Proveniens

Skriftställaren Hasse Z (Zetterström) (1877-1946)
Bukowski Auktioner AB, Internationella Vårauktionen 1996, kat. nr 5.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962