692
1349839

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Liggande får"

Signerad N. Kreuger och daterad 1916. Pannå 76 x 107 cm.

Proveniens

Fritzes Kungliga Bokhandel, Stockholm; Bukowski Auktioner AB, auktion 347, 10 - 12 oktober 1951, kat. nr 31, avb. pl. 6. ("Sommarlandskap från Alvaret").

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1916, kat. nr 530.