693
1326703

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Siesta"

Signerad N.Kreuger och daterad 1916. Olja på duk 110 x 150 cm.

Proveniens

Friherrinnan Coyet; Max Skaj; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 363, "Vårauktionen", 15-18 april 1959, kat. nr 69 (under titeln "Vilande boskap, sommardag"); Privat samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat. nr 306.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1916, s. 281 som nr 528.