Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
710
1345321

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Solbelyst tallskog

Signerad Johan Krouthén och daterad 1916. Duk 79 x 110 cm.

Konstnär

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.