Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
774
1344808

Auguste Rodin

(Frankrike, 1840-1917)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
38 800 - 48 500 EUR
44 300 - 55 400 USD
Klubbat pris
330 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Auguste Rodin
(Frankrike, 1840-1917)

"L'Eternelle idol"

Signerad A. Rodin, även signerad invändigt A. Rodin. Gjutarstämpel Alexis Rudier, Fondeur, Paris. Numrerad 7/12. Mörkpatinerad brons. Höjd 17 cm. Längd 14 cm. Det aktuella katalognumret har verifierats av Comité Rodin. Intyg kommer att utfärdas och medfölja.

L'Eternelle Idole tillhör en av konstnären Auguste Rodins mest berömda motiv och skapades 1889. Under hela sin karriär återkom han till figurgrupper och inte minst de som visar förhållandet mellan man och kvinna. I hans komposition L'Eternelle Idole, som utstrålar både sensualitet och mildhet, visar Rodin vördnad för kvinnokroppen. Mannen knäböjer framför kvinnan med armarna bakom sin rygg och kysser henne ömt nedanför vänster bröst. Det är ett ögonblick av absolut intimitet, villkorslös kärlek och hängiven lust. Gruppen L'Eternelle Idole brukar räknas tillsammans med Tänkaren och Kyssen till hans viktigaste verk och detta motiv har ofta setts som en fortsättning på Kyssen som skapades några år tidigare.
Auguste Rodin revolutionerade skulpturkonsten under det sena 1800-talet och fick sitt stora genombrott först i 40-års åldern. Han var både klassisk i sitt formspråk och samtidigt nyskapande. Han suddade med sitt konstnärskap ut gränsen mellan impressionismen och symbolismen som var två av de ledande konströrelserna under denna tid. I fokus för hans konst fanns alltid människokroppen och till en början uppfattade hans samtid hans skulpturer som alltför realistiska och vågade men de skulle komma att omvärderas och tillhör idag hans mest ikoniska och uppskattade verk.