Arne Jones E1299
799
1363976

Giovanni Volpato

(Italien, 1733-1803)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Giovanni Volpato
(Italien, 1733-1803)

Sex väggavsnitt / pilastrar från Rafaels Loggior i Vatikanen.

Sex stora, rikt handkolorerade etsningar från serien "Loggie di Rafaele
nel Vaticano", som utgavs i Rom 1772-77. Gravyrerna utfördes av Giovanni
Ottaviani och Giovanni Volpato efter förlagor av Gaetano Savorelli,
Luigi Teseo och Pietro Camporesi.
Varje plansch sammansatt av två blad. Största bladhöjd 119,4 cm, största
bredd 51,5 cm. Två blad med små kantlagningar på baksidan.

Proveniens

Inköpta på en resa i Italien 1908.