808
1349651

Oscar Björck

(Sverige, 1860-1929)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Oscar Björck
(Sverige, 1860-1929)

"I bildhuggarateliern".

Signerad Oscar Björck. Utförd i Rom 1886. Duk 128 x 102 cm.

Proveniens

Fru I. Borin; Bukowski Auktioner AB, auktion 466, "Internationella Vårauktionen", 25 - 28 april 1989, kat. nr 12; Privat samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Oscar Björck minnesutställning", 1930, kat. nr 54 med titel " Skulpturatejé Rom" (Fru I. Borin)

Tor Hedberg, "Oscar Björck", avbildad helsida s. 41; Svenskt Konstnärslexikon, avbildad sid 604.

Den aktuella målningen föreställer bildhuggare Theodor Lundberg (1851-1926). Oscar Björck kom genom sina många stipendier från akademien att stå utanför den s.k. opponentrörelsen och intog därför en mellanställning i den svenska konsthistorien. Utlandsåren tillbringades i Skagen, Paris, Grez, München, Venedig och framförallt i Rom, där han blev bofast åren 1885-1888. Han lockades här märkligt nog inte av de gamla mästarna utan mera av folklivet på gator och torg. Han blev en skicklig och efter hemkomsten eftersökt porträttmålare men både hans hustru och flera konstnärskamrater avbildades redan under Romtiden. Theodor Lundberg, som tillhörde den svenska konstnärskolonin i Rom under samma period som Björck, fick stå som en verksam modell i den egna ateljén. Interiörbilden visar Björcks intresse att fånga ljusets spel i rummet. Skulptören avbildas i motljus, skulpturen blir endast en siluett medan däremot den lille modellen med trumpen min är effektfullt belyst.