809
1359050

Gustaf Cederström

(Sverige, 1845-1933)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
Gustaf Cederström
(Sverige, 1845-1933)

”Hästgardeskorpral”

Signerad G Cederström och daterad -10 samt med dedikation ”Till vännen Anton”. Duk 62 x 37 cm.
Med påskrift på spännram: ”31 sqvadron Korpral 20 Andersson”.

Proveniens

Friherrinnan Frida Cederström, Krusenberg herrgård, Uppland; Uppsala auktionskammare, 11-14 juni 2019, kat. nr 884; Privat samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, ”Gustaf Cederströms Minnesutställning”, 9 januari - 10 februari 1935, kat. nr 243.