831
1357830

Carl Oscar Borg

(Sverige, 1879-1947)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 400 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962
Carl Oscar Borg
(Sverige, 1879-1947)

"Blackfoot indianer"(”Blackfoot Scouts”)

Signerad Carl Oscar Borg. Utförd 1946. Gouache 39,5 x 49,5 cm.

Proveniens

Direktör Ernst Nilsson, Stockholm.

Albin Widén, "Carl Oscar Borg - ett konstnärsöde", 1953, avbildad helsida pl. 40, upptagen i ägarförteckningen som tillhörande Direktör Ernst Nilsson, Stockholm.