904
1347836

Buddha Shakyamuni, brons Thailand/Siam, troligen Lanna, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittandes i sattvasana. Hans högra hand i bhumisparsha mudra vilandes på sitt högra knä. Ansiktet med nedslagen blick i meditation. Höjd 38 cm.

Slitage. Smärre skador.