909
1339014

Buddha Aksobhya, förgylld kopparlegering. Tibet eller Nepal, 13/1400-tal.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 550 - 11 500 EUR
10 800 - 13 000 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana på en dubbel lotustron med högra handen i bhumisparsamudra, klädd i lapptäcksdhoti, ansiktet flankerat av långa örsnibbar, håret i tighta lockar. Spår av blå färgpigment i håret, vajra framför. Höjd 15 cm.

Slitage. Bottenplatta saknas.

Proveniens

Purchased at Bukowskis 589:107, then from a private collection.