910
1360833

Vit Tara, förgylld brons. Tibetokinesisk/, 1700-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 390 - 2 870 EUR
2 710 - 3 250 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Delivs kallförgylld. Med färgpigment. Sittande på dubbel lotustron i dhyanasana, vid ena skuldran en lotus blomma. Höjd 17,5 cm.

Saknar en blomma, bottenplatta, saknar även örhänge. Slitage.

Proveniens

Swedish private collection.