911
1339016

Amitayus, förgylld koppar. Tibeto-kinesisk, 1700-tal.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 190 - 8 990 EUR
7 590 - 9 490 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana på dubbel lotustron, händerna i knät, klädd i svepande klädedräkt med detaljerad kantbård, med halsband och armband ursprungligen med inläggningar av olika stenar, en turkos kvar, ansiktet i stillsamt uttryck. Förseglad bas med dubbelvajra, spår av färgpigment. Höjd 19 cm.

Slitage. Krona och vas saknas.