Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
950
1353540

Rullmålning, okänd konstnär, tusch och akvarell på papper. Sen Ming/Tidig Qingdynasti efter äldre mästare.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 440 - 2 920 EUR
2 830 - 3 400 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Spår av sigillmärke i övre högra hörnet samt nedre vänstra. Föreställande ett bergslandskap med figurstaffage. Motivets mått 110,5x56,5 cm.

Oramad. Slitage, veck. Lagningar.

Proveniens

From the Collection of Ernst von Gegerfeldt, thence by descent within the family.