Botten med fyra tecken. Blomkalksformad med insides dekor i famille vertefärger av Sholaou och hans hjort, runt bärmet arkaiserande tecken inom reserver. Runt om utsidan dekor av de åtta odödliga. Diameter 23,5 cm.
Klammerlagning. Nagg.
From a Swedish private collector with a great passion for Asian Works of Art. His collection is always transforming itself and has been added to for the last 50 years