973
1361292

Skål, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
474 - 664 EUR
543 - 760 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Botten med fyra tecken. Blomkalksformad med insides dekor i famille vertefärger av Sholaou och hans hjort, runt bärmet arkaiserande tecken inom reserver. Runt om utsidan dekor av de åtta odödliga. Diameter 23,5 cm.

Klammerlagning. Nagg.

Proveniens

From a Swedish private collector with a great passion for Asian Works of Art. His collection is always transforming itself and has been added to for the last 50 years