Madeleine Pyk – en samling F769
12A
1392047

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

Soffbord, "Concrete Jungle", ed. 27/100, Källemo, efter 2007.

Stomme och underrede av svart lackerat stål. Skiva i betong, akvariegrus med nio handstöpta ljus, brickmärkt AB Sweden Produced in 100 ex /100 - 100/100 No 27/100, höjd 39,5 cm, diameter 65 cm,

Smärre slitage och märken. Skivan med smärre nagg.

Formgivare