Madeleine Pyk – en samling F769
143
1388290

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 800 - 27 300 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Negative Currency: 10 Yuan used as Negative", 2010

Signerad David LaChapelle och daterad New York 2012 och numrerad 4/5 på medföljande etikett. Chromogenic print monterat på akrylglas och ramat 81 x 164 cm inklusive ram.

Proveniens

David LaChapelle Studio, New York.

Från serien "Negative Currency Project: Chinese Yuan".

Som titeln indikerar är bildsviten ”Negative Currency” resultatet av LaChapelles experimenterande med internationella sedlar som negativ. I inverterade färger visas sedlarnas båda sidor, en negativ och en positiv, i det slutliga fotografiet. Medan LaChapelles mentor Andy Warhols prototypiska verk ”Dollar Bill” från 1962 undersöker den konceptuella distinktionen mellan konst och kommers, visar LaChapelles ”Negative Currency” på de dubbla effekter som pengar har på vårt samhälle, både positiva och negativa. Enkelheten i realiseringen av idén, resulterar i ett kristallklart koncept. Fotografiets samtidiga representation av sedelns båda sidor, påminner om den bild som uppstår när handlare granskar sedlar mot ljuset för att intyga dess äkthet. Genom att söka efter vattenstämplar och liknande detaljer. Denna visuella referens blir till en reflektion över kommersialiseringen av konsten. I likhet med Warhols verk ges denna subtila kritik med en injektion ironi då LaChapelle själv är högst företagsam på den kritiserade marknaden.