165
1384209

Elisabeth Ohlson

(Sverige, Född 1961)
Elisabeth Ohlson, "Nattvarden", 1998.

"Nattvarden", 1998

Signerad Elisabeth Ohlson och numrerad 2/20 a tergo. Framtagen 2018 i samband med motivets 20-årsjubileum. C-print monterad på aluminium 60 x 92 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 820 - 3 760 EUR

2 690 - 3 590 USD

Klubbat pris:
67 000 SEK
Proveniens

Inlöpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Elisabeth Ohlson Wallin, "Ecce Homo", 1998, avbildad.

Elisabeth Ohlson (f.d Ohlson Wallin) har inspirerats av bibliska scener och berättelser. Hennes stora genombrott kom med utställningen Ecce Homo 1998, en serie fotografier där välkända framställningar ur Nya Testamentet iscensattes med modeller från sexuella minoriteter. Så sent som 2019 tvingades hennes verk ”Paradiset”, Sveriges första HBTQ-altartavla, ner från S:t Pauli kyrka i Malmö.

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57