291
1390974

Per Fhager

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Per Fhager
(Sverige, Född 1980)

"Secret of Mana"

Signerad PF. Utförd 2020. Ullbroderi monterad på duk 87,5 x 76,5 cm.

Proveniens

Stene Projects, Stockholm.

"Retrospelen är, åtminstone för vissa generationer, knutna till en stor nostalgivurm. De kan, likt en senare 1900-talets madeleinekaka, skicka spelaren rakt in i det förflutna. Om man har haft en utpräglad närhet till något under sin uppväxt, vare sig det är musik, spel, film eller något annat, så är det i det närmaste oundvikligt att det på något vis blir en del av det egna skapandet.

Hos Per Fhager handlar broderandet av spelen om att fånga en känsla och en upplevelse; spelen som lämnat ett bestående intryck är de som sedan översätts i broderiet. I hans skapande möts intresset för det textila hantverket och kärleken till och omsorgen om retrospelvärldens estetik och tematik. När den digitala världen med sin snabbhet och reproducerbarhet möter det långsamma, minutiösa handbroderiet skapas en intellektuellt behaglig dissonans. " Citat Karolina Nilsson