291
1390974

Per Fhager

(Sweden, Born 1980)
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
32 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Per Fhager
(Sweden, Born 1980)

"Secret of Mana"

Signed PF. Executed in 2020. Diagonal stitch variations mounted to canvas 87.5 x 76.5 cm.

Provenance

Stene Projects, Stockholm.

More information

"Retrospelen är, åtminstone för vissa generationer, knutna till en stor nostalgivurm. De kan, likt en senare 1900-talets madeleinekaka, skicka spelaren rakt in i det förflutna. Om man har haft en utpräglad närhet till något under sin uppväxt, vare sig det är musik, spel, film eller något annat, så är det i det närmaste oundvikligt att det på något vis blir en del av det egna skapandet.

Hos Per Fhager handlar broderandet av spelen om att fånga en känsla och en upplevelse; spelen som lämnat ett bestående intryck är de som sedan översätts i broderiet. I hans skapande möts intresset för det textila hantverket och kärleken till och omsorgen om retrospelvärldens estetik och tematik. När den digitala världen med sin snabbhet och reproducerbarhet möter det långsamma, minutiösa handbroderiet skapas en intellektuellt behaglig dissonans. " Citat Karolina Nilsson