390
1375022

Banksy

(England, Född 1974)
Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
27 300 - 31 800 EUR
28 500 - 33 300 USD
Klubbat pris
340 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Banksy
(England, Född 1974)

"HMV"

Färgerigrafi, 2003. Numrerad 58/600 med blyerts. Utgiven av Pictures on Walls, London. Bladstorlek 35 x 50 cm. Certifikat utfärdat av Pest Control medföljer.

Konstnär

Banksy är pseudonym för en anonym engelsk grafitti-konstnär. Han har under 2000-talet kommit att räknas som en av världens mest framträdande och välkända konstnärer. Han blev först känd för sin stencilkonst i Bristol, men hans verk kan ses i flera andra städer. Hans konstverk är ofta satiriska med tonvikt på politik, kultur och etik. Han har ett stort samhällspolitiskt engagemang och finansierar bland annat ett eget fartyg som hjälper båtflyktingar i Medelhavet. Hans konst ifrågasätter ofta själva konstbranschen och han och hans medarbetare har genomfört en rad happenings där han bland annat sålt sin konst på gatan för låga priser. Hans mest kända verk är "Girl with Balloon". En version av detta motiv såldes på auktion 2018 för mer än 1 miljon GBP. Sekunden efter att verket sålts så började det destuera sig själv genom en dokumentförstörare som Banksy byggt in i ramen. Halva verket strimlades och händelsen väckte stor uppmärksamhet världen över. År 2021 kom samma verk återigen ut till försäljning och såldes då för 18,5 miljoner GBP.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?