391
1278134

Banksy

(England, Född 1974)
Utropspris
1 100 000 - 1 500 000 SEK
100 000 - 136 000 EUR
105 000 - 143 000 USD
Klubbat pris
1 300 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Banksy
(England, Född 1974)

"Girl with Balloon"

Färgserigrafi, 2004, utgiven av Pictures on Walls, London med deras blindstämpel, numrerad med blyerts 363/600. Bladstorlek 70 x 50 cm. Certifikat utfärdat av Pest Control medföljer.

Proveniens

Införskaffad vid Allmänna Galleriet 2004/2005, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

It is one of the most famous motifs of Banksy and possibly one of the most iconic artworks of the 21st century, Banksy – ”Girl with Balloon”. Based on a stencil painting that first appeared on the streets of London in 2002 along with the message “There is always hope”, it has since been elected as the favourite work of art in Britain in a Samsung poll. Banksy is a provocative artist who, through his street art, is transmitting a message to humanity. It seems that the more he takes sides the more his popularity rises.

Bukowskis has this spring once again been given the privilige to present one of Banksys most sought-after prints, originaly included in the famed exhibition at Allmäna Galleriet in Stockholm in the mid 00’s.

The iconic image never stops to explore new ground and mesmerize collectors and art lovers, one version on canvas sold at auction in 2018 for over £1 million, moments after selling it started to automatically self-destruct through a hidden shredding mechanism that had been placed in the frame by the artist years before. Making headlines the world over, appropriately renamed Love is in the Bin by Banksy afterwards, sold last year for £18.5 million.
Today, Girl with Balloon is more relevant motif than ever, a reminder that hope remains the main message of this iconic work, which is also what gives it the timelessness that is essential to all great and iconic artworks.

Konstnär

Banksy är pseudonym för en anonym engelsk grafitti-konstnär. Han har under 2000-talet kommit att räknas som en av världens mest framträdande och välkända konstnärer. Han blev först känd för sin stencilkonst i Bristol, men hans verk kan ses i flera andra städer. Hans konstverk är ofta satiriska med tonvikt på politik, kultur och etik. Han har ett stort samhällspolitiskt engagemang och finansierar bland annat ett eget fartyg som hjälper båtflyktingar i Medelhavet. Hans konst ifrågasätter ofta själva konstbranschen och han och hans medarbetare har genomfört en rad happenings där han bland annat sålt sin konst på gatan för låga priser. Hans mest kända verk är "Girl with Balloon". En version av detta motiv såldes på auktion 2018 för mer än 1 miljon GBP. Sekunden efter att verket sålts så började det destuera sig själv genom en dokumentförstörare som Banksy byggt in i ramen. Halva verket strimlades och händelsen väckte stor uppmärksamhet världen över. År 2021 kom samma verk återigen ut till försäljning och såldes då för 18,5 miljoner GBP.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?