392
1362246

Joseph Beuys

(Tyskland, 1921-1986)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 730 - 3 640 EUR
2 850 - 3 810 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Joseph Beuys
(Tyskland, 1921-1986)

"Buttocklifting"

Emalj på plåt, 1974, signerad och numrerad 63/80 på etikett a tergo. Utgiven av Edition Staeck, Heidelberg. 20 x 30 cm.

Proveniens

Anders Tornberg Gallery, Lund.

Schellmann 120.

Konstnär

Joseph Beuys, tysk tecknare, skulptör, konstteoretiker. Verksam både i Europa och USA. En av Tysklands mest inflytelserika konceptuella efterkrigskonstnärer bl.a. i Fluxus- rörelsen. Studier vid konsthögskolan i Düsseldorf 1946-1951, där han 1961 blev professor i skulptur. Hans intresse för naturvetenskap, folksagor och mytologi har lämnat tydliga spår i hans ytterst skiftande verk, som sträcker sig från traditionella tekniker som teckning, måleri och skulptur till actionart. Här vill han peka på hur konst kan ha en läkande effekt på både konstnär och åskådare, när den tar upp både sociala, psykologiska och politiska ämnen. Han är särskilt omtalad för arbeten där fett och filt inkorporeras, två vanliga material – ett organiskt och ett tillverkat, som hade en djupt personlig betydelse för konstnären själv t.ex. skulpturen Fettstolen och Filthörn (1964) och installationen Talg (1977).

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?