Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
405
1393147

Damien Hirst

(Storbritannien, Född 1965)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris
210 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Damien Hirst
(Storbritannien, Född 1965)

"Honour", ur "The Virtues"

Giclée monterat på aluminium, signerad på etikett a tergo, numrerad 560/693. Utgiven av HENI Editions. 120 x 96 cm.

I medöljande kartong.

Konstnär

Hirst, Damien f. 1965, brittisk konstnär. Utbildad i konst på Goldsmiths, University of London 1986-1989. Hirst har blivit en av de mest uppmärksammade konstnärerna i sin generation. Många av hans konstverk är kända över hela världen som klassiker: tigerhajen i formaldehyd, apoteket, de styckade kalvarna, flugorna och det ruttnande kohuvudet och så förstås den diamantprydda dödskallen, verket som mer än något annat cementerade honom som en konstnär som inte bara gör konst om konst, utan konst om den globala konstmarknaden. Hans konst provocerar men Damien Hirst investerar, utöver sin konstverksamhet, betydande belopp i ett solkraftverk, som väntas stå för nära 2% av den totala kapaciteten av solgenererad el i Storbritannien.