68
1393077

Caroline Schlyter

(Sverige, Född 1961)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Caroline Schlyter
(Sverige, Född 1961)

stol, "Lilla h", ed. 18/20, Forsnäs, 1991.

Laminerad björk, signerad och daterad XVIII/XX(18/20) Caroline Schlyter MCMXCI(1991), höjd ca 150 cm.

Smärre slitage. En mindre fanérskada.

Modellen formgavs 1989. Totalt tillverkades 30 exemplar, varav de 20 första är numrerade och signerade.

Stolen är tillverkade i en enda bit björkplywood. Schlyters mål var att skapa en ren, obruten linje och undvika fogar och anslutande detaljer.
1992, tilldelades Schlyter utmärkelsen Utmärkt Svensk Form för Lilla h.
Hennes verk finns i flera betydelsefulla samlingar, inklusive Nationalmuseum, Stockholm, Sverige; Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Tyskland; Design Museum, London, Storbritannien; och V&A Museum of Childhood Victoria and Albert Museum, London, UK.