69
1393087

Gunnar Kanevad

(Sverige, 1930-2019)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gunnar Kanevad
(Sverige, 1930-2019)

spegel, Linköping, 1979.

Syrabetsad furu, figursågade moduler, signerad Kanevad 1979, höjd 120 cm, bredd 60 cm.

Smärre slitage och märken.

Nils Gunnar Birger Kanevad, född 6 maj 1930 i Horn i Östergötland, död 2 november 2019 i Vreta Kloster, var en svensk konsthantverkare. Kanevad var som konstnär autodidakt. Han arbetade främst i figursågat trä och drev "Träsnideriet" med tillhörande butik i Gamla Linköping.