spegel, Linköping, 1979.
Syrabetsad furu, figursågade moduler, signerad Kanevad 1979, höjd 120 cm, bredd 60 cm.
Smärre slitage och märken.
Nils Gunnar Birger Kanevad, född 6 maj 1930 i Horn i Östergötland, död 2 november 2019 i Vreta Kloster, var en svensk konsthantverkare. Kanevad var som konstnär autodidakt. Han arbetade främst i figursågat trä och drev "Träsnideriet" med tillhörande butik i Gamla Linköping.