151
1396449

Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

Vas, Rörstrand, 1950-60-tal.

Stengods, pressad dekor, glasyr i grågrönt och gult mot vitt, signerad R HB SWEDEN och stämplad 8. Höjd 34,7 cm, diameter 18 cm.

Keramikern och formgivaren Hertha Bengtson (1917-1993) var anställd vid Rörstrand 1941-64.

Formgivare