152
1388859

Anders Bruno Liljefors

(Sverige, 1923-1970)
Anders bruno liljefors, vas, gustavsbergs studio, tidigt 1950-tal.

vas, Gustavsbergs studio, tidigt 1950-tal.

Stengods, klotformad med ristad dekor av fiskar och djur i blåsvart mot glasyr i grått och något grönt, signerad med studiohanden A.B.L och stämplad GUSTAVSBERG, höjd 29,5 cm.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris:
34 000 SEK
Proveniens

Inköpt vid 1950-talets början, därefter i arv.

Liknande verk visades på Anders Bruno Liljefors debututställning på Nordiska Kompaniet 1952. De största pjäserna drejades av hans unga kollega Dan Malmberg som tagit arv efter Berndt Friberg.

Arthur Hald (red), FORM, Svenska Slöjdföreningens tidskrift, 1952, nr 2, se sid 46.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77