153
1397709

Anders Bruno Liljefors

(Sverige, 1923-1970)
Anders bruno liljefors, skulptur, gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.

skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal.

Sandgjutet stengods, delvis glaserad i gult och vitt, osignerad, höjd 22,2 cm.

Ett ben lagat.

Utropspris:

5 000 - 6 000 SEK

Klubbat pris:
8 500 SEK
Proveniens

Glaskonstnären och formgivaren Edward Hald (1883-1980), därefter i arv.

Gösta Arvidsson, "Keramikens revolutionär, Anders Bruno Liljefors", Carlssons 2011, jfr liknande sandgjutna skulpturer avbildade.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77