151
1396449

Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha bengtson, vas, rörstrand, 1950-60-tal.

vas, Rörstrand, 1950-60-tal.

Stengods, pressad dekor, glasyr i grågrönt och gult mot vitt, signerad R HB SWEDEN och stämplad 8. Höjd 34,7 cm, diameter 18 cm.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris:
5 000 SEK

Keramikern och formgivaren Hertha Bengtson (1917-1993) var anställd vid Rörstrand 1941-64.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77