374
1374134

Mary Wollstonecraft "Letters written during a short residence in Sweden, Norway, Denmark". Alva & Gunnar Myrdals samling

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Printed for J. Johnson St Paul's Church-Yard, London 1796. Reseskildring. Nött ungefär samtida halvfranskt band.

Skador, gulnad, maskstungen.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Familjeanekdot:
"Den lilla boken av Mary Wollstonecraft är bara en av Alvas gedigna ”kvinnobibliotek”.