375
1377334

Karott med lock, 2 stycken, pläter, England. Alva & Gunnar Myrdals samling

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
132 - 177 EUR
138 - 184 USD
Klubbat pris
900 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

En rund med löstagsbar sil. Längd 41 cm. En rektangulär 27 x 19 cm.

Slitage. Den ena anlupen.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Familjeanekdot:
"Sköljskålarna och karotterna användes för gäster vid fina ambassadmiddagar under tiden i Indien, t.ex. för Dag Hammarskjöld,  Gunhild och Einar Tegen, Marika Stiernstedt, Tarlok Singh, Östen Undén, Aina och Tage Erlander (som kom på statsbesök år 1960) med flera, enligt Alvas gedigna gästböcker".