376
1371286

Bordslampa, glas, sannolikt 1950-tal. Alva & Gunnar Myrdals samling.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
2 600 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Konturerad fot av blått glas, lampfäste av mässing. Senare, veckad skärm. Total höjd ca 35 cm.

Liten brusten bubbla. Funktion ej kontrollerad, garanteras ej.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdals samling. Därefter i arv.