377
1374133

Sköljskålar, 6 stycken, Indien, silver, ostämplade. Alva & Gunnar Myrdals samling.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Runda, släta. Höjd 5 cm, diameter 8,5 cm, vikt tillsammans 445 g.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Familjeanekdot:
"Sköljskålarna och karotterna användes för gäster vid fina ambassadmiddagar under tiden i Indien, t.ex. för Dag Hammarskjöld,  Gunhild och Einar Tegen, Marika Stiernstedt, Tarlok Singh, Östen Undén, Aina och Tage Erlander (som kom på statsbesök år 1960) med flera, enligt Alvas gedigna gästböcker".