377
1374133

Sköljskålar, 6 stycken, Indien, silver, ostämplade. Alva & Gunnar Myrdals samling.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
364 - 455 EUR
381 - 476 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Runda, släta. Höjd 5 cm, diameter 8,5 cm, vikt tillsammans 445 g.

Proveniens

Alva & Gunnar Myrdal. Därefter i arv.

Familjeanekdot:
"Sköljskålarna och karotterna användes för gäster vid fina ambassadmiddagar under tiden i Indien, t.ex. för Dag Hammarskjöld,  Gunhild och Einar Tegen, Marika Stiernstedt, Tarlok Singh, Östen Undén, Aina och Tage Erlander (som kom på statsbesök år 1960) med flera, enligt Alvas gedigna gästböcker".

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?