bordslampa, modell "710", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Stomme i mässing, handtag i flätat läder, originalskärm i textil, höjd 43 cm.
Slitage. Nydragen el.
Avbildad i en ateljé Lyktan katalog 1950-tal.