tak/vägglampa, modell "139", ateljé Lyktan, Åhus, 1960-tal.
Stomme i lackerad metall, sex armar med skärmar i textil, höjd ca 36 cm, diameter ca 80 cm.
Smärre slitage, ej funktionstestad.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv i Åhus.