469
1396063

Erik Mattsson

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Mattsson
(Sverige)

"Stockholm 1", praktskåp, ed. 12/12, utfört av Birger Ekman, Mjölby Intarsia för AB Harry Carlsson Stockholm, 1944.

Stommen fanerad i mahogny, fronten mot Stockholmsmotiv fanerad med flertalet träslag signerad BE, sidor samt bård med reliefdekor, brickmärkt HC-Möbler AB Harry Carlsson Stockholm "Stockholm 1" nr 12, höjd 135 cm, bredd 100 cm, djup 37 cm.

Smärre slitage och märken.

Dokumentation medföljer.