471
1388976

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)

monumental taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.

Stomme i mässing, banddekor, 20 skärmar i vitt glass, fyra fästen mot tak, längd 180 cm, bredd 75 cm, höjd från tak ca 36 cm.

Smärre slitage och nagg.

Bergström ritade unika lampor på uppdrag av privata kunder och olika publika sammanhang. Detta är en mycket extraordinär modell som sannolikt var platsspecifik och specialbeställd.