monumental taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Stomme i mässing, banddekor, 20 skärmar i vitt glass, fyra fästen mot tak, längd 180 cm, bredd 75 cm, höjd från tak ca 36 cm.
Smärre slitage och nagg.
Bergström ritade unika lampor på uppdrag av privata kunder och olika publika sammanhang. Detta är en mycket extraordinär modell som sannolikt var platsspecifik och specialbeställd.