taklampa, modell "3", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Burformad stomme i lackerad metall, dekorerad med fåglar i mässing, inre originalskärm i textil, burens höjd 40 cm.
Smärre slitage, fläckar. Fåglarna något lösa. Ej funktionstestad.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid. 232.