477
1387907

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Hans bergström, taklampa, modell "39", ateljé lyktan, åhus, 1940-50-tal.

taklampa, modell "39", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.

Burformad stomme i metall, textilskärm, detaljer i mässing, skärmens höjd ca 38 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris:
22 000 SEK

Ritning ur ateljé Lyktans arkiv Åhus.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60