478
1387917

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Hans bergström, ljuskronor, 1 par, modell "10/8", ateljé lyktan, åhus, 1940-50-tal.

ljuskronor, 1 par, modell "10/8", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.

Ljusarmar i mässing, bas i trä med dekor av löv i mässing, 8 ljuspunkter, höjd 65-69 cm, diameter 60 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestade. Något avvikande höjd.

Utropspris:

10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris:
13 000 SEK

Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 236.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60