ljuskronor, 1 par, modell "10/8", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Ljusarmar i mässing, bas i trä med dekor av löv i mässing, 8 ljuspunkter, höjd 65-69 cm, diameter 60 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestade. Något avvikande höjd.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 236.