golvlampor 1 par modell " 541", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot och ljusarm i mässing, stomme i grålackerad metall skärm i beige linne textil, märkta Ateljé Lyktan 541, höj och sänkbara, höjd ca 115-160 cm.
Senare skärmar. Smärre slitage. en strömbrytare saknas. Ej funktionstestade.